Poštovani,

U periodu krize izazvane pojavom virusnog oboljenja COVID-19 došlo je do povećane prijetnje vršenja nezakonitih aktivnosti od strane pojedinaca kao i organizovanih kriminalnih grupa. Navedeno se između ostalog odnosi na  maliciozne hakerske aktivnosti presretanja elektronske korespondencije, prije svega kada su u pitanju fakture izdate od strane inostranih partnera, što može prouzrokovati finansijsku štetu Vas, naših cijenjenih klijenata,  kao i za Vaše poslovne partnere (nalogodavca/korisnika međunarodnih transakcija).

Ovi hakerski napadi imaju za cilj manipulaciju osobama radi otkrivanja vrijednih informacija iz različitih resursa: aplikacije, računari, pametni telefoni, bilo koji drugi
uređaji ili servisi.

Iako banka nema mogućnost da utiče na ove aktivnosti, u želji da doprinesemo Vašoj finansijskoj sigurnosti ukazujemo Vam na ovakve eksterne rizike i važnost prevencije. 

Kako biste zaštitili svoje poslovanje, posebno sa partnerima iz inostranstva od kojih primate elektronske fakture, savjetujemo Vam da imate u vidu sljedeća sigurnosna pravila:

  • redovno ažurirajte sigurnosne sisteme na uređajima koje koristite        
  • redovno ažurirajte web pretraživače instalirane na uređajima koje koristite
  • nikada i nikome ne šaljite svoje PIN kodove         
  • ne otvarajte e-mail poruke koje su došle sa nepoznate adrese, jer to u većini slučajeva može značiti potencijalni phishing napad na Vaš sigurnosni sistem
  • detaljno prekontrolišite fakture dobijene elektronskim putem na osnovu kojih se vrši plaćanje

A posebno obratite pažnju na sljedeće:   

  • da li je došlo do neke izmjene instrukcije za plaćanje u odnos na ranije korištenu instrukciju - novi broj računa, nova ino banka plaćanja i slično?
  • da li ima nekih neuobičajnih elemenata na fakturi - drugačijii font jednog dijela fakture od drugog i slično?

Kako prepoznati najčešće oblike lažnih e-mailova?

1. Neobičan rječnik

Mailovima koji traže „hitnu akciju“ ili „neodgodiv odgovor“ i mailovima koji traže „gramatičke greške“ ili „greške u spelovanju“ pristupajte s oprezom.

Pažljivo provjerite primljeni e-mail i imajte na umu da se u lažnom e-mailu vrlo često od Vas traže korisnički podaci, PIN, uplata novca ili instalacija nekog alata kroz mail.

2. Nestandardne e-mail adrese

Svim e-mailovima koji nisu poslani sa poznatih e-mail adresa pristupajte sa
oprezom.

3. Neobični dodaci

Potrebno je da se u svim dodacima (attachmentima) postupa sa oprezom, a pogotovo kad je u pitanje „.exe” fajl.

4. Neobični linkovi

Iako se link može činiti ispravnim, prije svakog klika provjerite pravu destinaciju na koju Vas link šalje. To možete učiniti jednostavnim trikom - prije klika, pozicionirajte kursor iznad linka i provjerite kako glasi adresa web-stranice na koju Vas usmjerava.

Također, linku možete pristupiti tako da ručno upišete adresu u internetski
preglednik.

5. E-mail bez teksta, sa prilogom

Ukoliko primite e-mail bez teksta i samo sa dodatkom u prilogu, svakako pristupite s oprezom.

BUDITE OPREZNI!

 

Vaša Sparkasse Bank